Peníze

Kde leží naše peníze

Každá domácnost má svůj rozpočet. Největší položku tvoří peníze vydané za bydlení a potraviny. Bydlení je třeba zaplatit podle smlouvy o bydlení. Na tom nemůžeme nic podstatného měnit. Za potraviny ale často vydáváme částky, které bychom nemuseli. Mnohé rodiny ve svém finančním rozpočtu ani neurčují, kolik si na jídlo vyčlení.
anglická snídaně
Kupují potraviny, na které mají chuť. Neplánují, jak by mohli zužitkovat zbylé potraviny. Takové živelné nakupování bez rozmyslu se promítne v měsíčním rozpočtu. Přitom rozumné plánování nákupu potravin může naší peněžence značně ulevit. Naše babičky nevyhodily ani krajíček. Vše se zkonzumovalo. Co se nesnědlo k obědu, nápaditá kuchařka zpracovala na chutnou večeři. Dnešní hospodyňky tohle příliš neumí. Je pravda, že nemají na starosti jen domácnost. Přesto by se mělo více dbát, aby polovina našich nakoupených potravin nekončila v kontejnerech.
odpadní kontejner
Zkusme s potravinami hospodařit
1/ Udělejme si plán na týden. Napišme si, co budeme vařit a podle toho pak udělejme velký nákup.
2/ Vyberme si market, kde zrovna probíhají slevy. Můžeme tak nakoupit někdy i o polovinu levněji.
3/ Nekupujme příliš do zásoby s výjimkou potravin, které můžeme uložit v mrazáku. Zde nás pak netlačí datum spotřeby.
4/ Při nákupu se dívejme na datum spotřeby uvedené na potravinách. Vybírejme takové, které nám vydrží co nejdéle.
5/ Snažme se držet plánu nákupu, nenakupujme očima. Mnoho lidí koupí to, co se jim v tu chvíli zalíbí. Neuvažují, zda budou mít možnost potravinu včas zpracovat, aby se nezkazila.
biologický odpad
6/ Vedeme členy rodiny k ekonomickému chování vůči jídlu.
7/ Děti již od útlého věku bereme na nákupy. Vychováváme je k tomu, že vše, co je na talíři, musel někdo vypěstovat a zaplatit.
8/ Nesnědené zbytky jídla můžeme nápaditě zpracovat na pomazánky ke svačině nebo k večeři. Blízcí často ani nepoznají, že jde o zbytek od oběda.
Peníze tedy leží na našem talíři. A je jen na nás, zda půjdou se zbytky jídla do odpadu.