Zvířata

Německý křepelák, oblíbený všestranný pomocník

·        Odkud pochází?

Křepelák je potomkem menších dlouhosrstých psů, kteří se od středověku používaly v Německu, hlavně v lesnatějších revírech, při lovu nejen křepelek, jak by se dalo předpokládat z jeho názvu, ale byly všestrannými honebními psy na všechny druhy pernaté i menší srstnaté zvěře. S čistokrevným chovem křepeláku se začalo na přelomu 19. a 20. století. Zpočátku se vyskytovali jen v hnědé nebo hnědobílé barvě. Rozdělení barevných forem proběhlo smysluplně i díky mírně rozdílným vlohám těchto psů. Hnědé formy se osvědčily na krátké vzdálenosti, hnědobílí jsou zase vhodní na dlouhé vzdálenosti pro jejich mimořádnou spolehlivost na stopě.
lovecký pes

·        Popis

Oči středně velké, výrazné, mandlového tvaru, šikmé, tmavohnědé. Uši vysoko a zeširoka nasazené, zavěšené, nepříliš dlouhé. Krk hrubý, ušlechtilý, středně dlouhý, bez laloku. Tělo obdélníkového formátu, hřbet přesto krátký a rovný, široký a svalnatý zadek. Hrudník oválný, dlouhý, dosahující po lokty. Končetiny rovné, hrubé, rovnoběžné. Ocas vysoko nasazený, rovně nesený, nikdy se nezvedá nad linii hřbetu, krátí se o třetinu až o polovinu délky. Srst není velmi dlouhá, hrubší, lehce zvlněná nebo hladká, na krku, na uších a na zadku často kudrnatá. Barva tmavohnědá, červená i strakatá hnědobílá, červeno-bílá a oranžově-bílá. Velikost: kohoutková výška psů 48-54 cm, fen 45-52 cm, hmotnost 18-25 kg, feny jsou o něco lehčí než psi.
pes s ptákem

·        Povaha

Německý křepelák je nesmírně pracovitý, houževnatý lovecký pes, který neúnavně prohledává i to nejhustěji křoví, na stopě je vždy hlasitý. Je přirozeným přinašečem, který jde po zvěř ochotně i do nejchladnější vody. Výborné výkony podává na stopě, kterou drží spolehlivě. Je škoda, že i u nás dávají lovci přednost dříve anglickým španělům, protože křepelák je také pěkný, ušlechtilý pes, který je velmi inteligentní, učenlivý a poslušný.